ВМІСТ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ У ГРУНТАХ ТА ЛІКАРСЬКІЙ РОСЛИНІ LAMIUM ALBUM L. (LAMIACEAE) НА ТЕРИТОРІЇ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2414-0260.2020.1.71-76Ключові слова:
важкі метали, міграція, ґрунт, ранговий коефіцієнт Спірмена, рослиниАнотація
Формування хімічного складу рослин в природних умовах відбувається при одночасному впливі великої кількості факторів зовнішнього середовища, в тому числі геохімічних умов екотопа і екзогенного надходження елементів в ґрунт. Разом з тим не можна виключати той факт, що транслокація важких металів із орного шару ґрунту у рослини залежить не тільки едафічних факторів, але і від фізіолого-біохімічних особливостей рослин.
У даній роботі представлені результати вмісту важких металів у ґрунтах та лікарській рослині lamium Album L. (Lamiaceae), на території Закарпатської області. Встановлено, що валовий вміст важких металів найвищий у ґрунтах Ужгородського району у порівнянні з іншими досліджуваними територіями. При цьому перевищення гранично допустимої концентрації не спостерігається. Співставлення концентрації екотокикантів в досліджених ґрунтах з фоновим вмістом дозволяє судити про наявність чи відсутність техногенного забруднення. Важливим є те, що фіксовані форми екотоксикантів не представляють загрозу для живих організмів. Більшу небезпеку становить вміст кислоторозчинних форм.
Згідно отриманих, як і у випадку з валовим вмістом, концентрація рухомих форм екополютантів є найвищою для Ужгородського району. Найменші значення зафіксовано у ґрунтах Свалявського району. Що, очевидно, може бути зумовлено, як геоморфологічними особливостями даного району, так і зростанням антопогенного навантаження на дану територію. Щодо міграцій важких металів у системі грунт-рослина, встановлено, що вміст екополютантів у рослині прямопрапорційно залежить від їх вмісту грунті. Результати проведених досліджень показали, що рослини lamium Album L. (Lamiaceae), акумулюють важкі метали, виступаючи своєрідною фільтраційної системою, що актуально з позиції оцінки якості лікарської рослинної сировини, а також прогнозування можливостей фіторемедіаціі. Розрахувавши ранговий коефіцієнт Спірмена, встановлено, що вміст Zn, Pb в lamium Album L. суттєво залежить від концентрації цього металу в ґрунті та його рухомих формах. Для Cu і Cd такої закономірності не виявлено.
Посилання
Myslyva T.M. Vazhki metaly v urbozemakh ahroselitebnykh landshaftiv pivdenno-zakhidnoi chastyny m. Zhytomyra. Nauk. visn. Nats. un-tu bioresursiv i pryrodokorystuvannia Ukrainy. 2011, 162, 155–164 (in Ukr.).
Valeeva G.R. Rol otdelnyih faktorov v formirovanii elementnogo sostava rasteniy: Avtoref. dis…. kand. himich. nauk: 03.00.16, Kazan, 2004 (in Russ.).
Krch Kh.L., Symkanych O.I., Honcharov O.V., Sirchak Ye.S., Vais V.V. Vyznachennia vmistu orhanichnykh kyslot u syrovyni hlukhoi kropyvy biloi flory ukrainskykh karpat. Naukovyi visnyk Uzhhorodskoho universytetu: Seriia: Medytsyna. 2017, 2(56), 25–28 (in Ukr.).
Ohrana prirodyi. Pochvyi. Metodyi otbora i podgotovki prob dlya himicheskogo, bakteriologicheskogo, gelmintologicheskogo analiza: GOST 17.4.4.02-84. Vved. 01.01.86 (in Russ.).
Glushko I.A. Primenenie inversionnoy voltamperometrii v analize kislotnyih vyityazhek iz pochv dlya opredeleniya Cu, Pb i Cd. Vestnik Udmurtskogo universiteta. Seriya: Himiya. 2005, 8, 87–98 (in Russ.).
Syire i produktyi pischevyie. Podgotovka prob. Mineralizatsiya dlya opredeleniya soderzhaniya toksichnyih elementov: GOST 269.29-94. Vved. 01.01.96 (in Russ.).
Atomno-absorbtsionnaya spektroskopiya. Metodicheskie rekomendatsii. Sumyi: AO «Selmi», 1997. S. 36 (in Russ.).
Koziakova N.O. Ekotoksychnyi vplyv vazhkykh metaliv (Cd, Pb, Cu, Zn) na systemu «hrunt-roslyna» v umovakh Polissia ta Lisostepu Ukrainy: dys… kand. s.-h. nauk: 03.00.16, UAAN. K., 2002 (in Ukr.).
Ylyn V.B. Tiazhelye metally v systeme pochva-rastenye. Novosybyrsk: Nauka, 1991. S. 149 (in Russ.).
Rudenko V.M. Matematychna statystyka. K.: Tsentr uchbovoi literatury, 2012. S. 304 (in Ukr.).