СИНТЕЗ ТА БРОМУВАННЯ 2-МЕТАЛІЛТІО-3-ГІДРОКСИІМІНОМЕТИЛХІНОЛІНУ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2414-0260.2021.1.83-89Анотація
Хінолін та його конденсовані аналоги є важливим класом сполук з широким спектром біологічної активності. Багато похідних хіноліну використовуються в якості субстратів в органічному синтезі та молекулярному дизайні фармакологічно активних речовин з різною дією. Виділено цілий ряд природних сполук, які містять хіноліновий фрагмент і використовуються в якості лікарських засобів. Анелювання азоло- та азино-гетероциклів до остова хіноліну розширює можливості пошуку біологічно активних сполук у цьому ряду. Найзручнішим та найефективнішим методом анелювання додаткових циклів до хіноліну є реакції електрофільної внутрішньомолекулярної циклізації його ненасичених похідних різними електрофільними реагентами. Тому синтез раніше невідомих поліциклічних похідних хіноліну є актуальною проблемою.
Мета даної роботи полягає в дослідженні регіоселективності процесу електрофільної внутрішньомолекулярної циклізації 2-металілтіо-3-(гідроксоімінометил)хіноліну.
Модельний оксим одержували реакцією конденсації 3-форміл-2-металілтіохіноліну з гідроксиламін гідрохлоридом в спиртово-лужному середовищі. 2-Металілтіо-3-(гідроксоімінометил)хіноліну має декілька нуклеофільних центрів для дослідження регіоселективності електрофільної гетероциклізації ― кратний зв'язок металільного замісника, ендоциклічний атом нітрогену хіноліну, екзоциклічний атом нітрогену іміно-групи та екзоциклічний атом оксигену ОН-групи. При бромуванні такого оксиму можливе утворення як лінійної, так і ангулярної трициклічної системи. Встановлено, що при бромуванні двократним надлишком брому 2-металілтіо-3-(гідроксоімінометил)хіноліну в середовищі хлороформу відбувається анелювання тіазольного циклу до остова хіноліну з утворенням 1-бромометил-4-((гідроксиіміно)метил)-1-метил-1,2-дигідротіазоло[3,2-a]хінолін-10-ій триброміду.
Таким чином, в результаті проведених досліджень отримано раніше неописаний в літературі 2-металілтіо-3-(гідроксоімінометил)хінолін та проведено його бромування. Доведено, що бромциклізація модельного оксиму відбувається регіоселективно з утворенням ангулярного триброміду 1-бромометил-4-((гідроксиіміно)метил)-1-метил-1,2-дигідротіазоло[3,2-a]хінолін-10-ію. Дана трициклічна сіль потенційно може володіти високою біологічною активністю.