ВПЛИВ БИЧАЧОГО СИРОВАТКОВОГО АЛЬБУМІНУ НА ЛЮМІНЕСЦЕНТНІ ВЛАСТИВОСТІ ФЛАВОНОЇДІВ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2414-0260.2021.2.35-40Анотація
Флавоноїди, як представники класу ароматичних фенолів, в своїй структурі яких мають кілька циклоутворюючих угруповань і утворюють з багатьма іонами металів хелати. Кверцетин, морін і рутин належать до групи поліфенольних сполук, які активно поглинають ультрафіолетове світло та мають широкі смуги поглинання з високими значеннями молярних коефіцієнтів поглинання. Кверцетин і морін в етанольних розчинах проявляють власну інтенсивну люмінесценцію . Інтенсивність люмінесценції (Iлюм) рутина, в 3-оксигруппі якого атом водню заміщений на рамнозу, має невелике значення.
В присутності бичачого сироваткового альбуміну (БСА) Iлюм сорбатів комплексів моріна і рутина збільшується в 2-3 рази. В даній роботі вивчено вплив БСА на Iлюм сорбатів комплексів флавоноїдів в умовах отримання оптимального аналітичного сигналу.
БСА має незначну власну люмінесценцію, зумовлену присутністю в його молекулі амінокислоти триптофана. Можливість міжмолекулярного перенесення енергії в системі БСА - рутин (морін) обумовлена перекриванням спектрів люмінесценції БСА зі смугами поглинання рутина і моріна. Вивчення люмінесценцентних властивостей БСА в присутності флавоноїдів різної концентрації при збудженні одного компонента – сироваткового альбуміну, показало що в спектрі його люмінесценції з'являються нові, характерні для флавоноїдів смуги сенсибілізованої люмінесценції. При збільшенні концентрації флавоноїдів Iлюм акцептора зростає з одночасним зменшенням люмінесценції донора БСА, що свідчить про міжмолекулярне перенесення енергії збудження від донора БСА до акцептора - флавоноїда.
Використання сорбентів в якості твердої матриці викликає значне збільшення Iлюм комплексів Y (III) і Sc (III) з флавоноїдами (до 100 разів). Найбільше значення Iлюм комплексу Y (III) з кверцетином виявляється на фосфаті алюмінію і силікагелі 100/160, для комплексів Y (III) з рутином на сорбентах декстранового типу сефадексу G-75 і G-150. Для комплексу Sc (III) з моріном отримані аналогічні результати.
Встановлено, що в присутності альбуміна в спектрі збудження комплексу Y (III) - рутин спостерігається гіпер та батохромний зсув смуги, що свідчить про взаємодію з БСА з утворенням комплексу Y (III) - рутин - БСА. На комплекс Sc (III) з моріном дія БСА має інший характер, так як взаємодія проходить при низькому значенні рН, при якому БСА негативно не заряджений і комплексна сполука з Sc (III) не утворюється.
Введення БСА в систему Ln(III) – флавоноїд призводить до збільшення Iлюм. сорбатів комплексів, що обумовлено міжмолекулярним перенесенням енергії збудження від донора енергії БСА до акцептора – флавоноїда.Лінійна область залежності Iлюм сорбатів комплексів від концетрації моріна спостерігається в діапазоні концентрацій (0,005-0,02)·10-3 моль/л, для рутина (0,005-0,01)·10-3моль/л, для кверцетина – (0,005-0,015)·10-3 моль/л. Інтервал визначуваних концентрацій є достатнім для визначення вмісту та кількості флавоноїдів в рослинній сировині.
Ключові слова: флавоноїди; люмінесценція; ітрій; скандій; кверцетин; морін; рутин; альбумін.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензування
Стаття та будь-який пов’язаний з нею опублікований матеріал поширюється за ліцензією Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0)
Умови цієї ліцензії не впливають на права автора чи іншого творчого виконавця захищати цілісність і право власності на свою роботу.
Авторське право на макет журналу та обкладинки повністю належить ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Весь контент публікується добросовісно, і думки, висловлені авторами, є тільки їхніми та не обов’язково відображають точку зору ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Автори надають редакційно-видавничому відділу ДВНЗ "Ужгородський національний університет" ліцензію на публікацію статті та ідентифікують себе як першовидавця.
Авторське право
Авторські права на будь-яку статтю зберігаються за автором(ами).
Публікацію статті мають схвалити всі автори та відповідальні органи інститутів, в яких виконувалося дослідження, якщо такі є.
Автори можуть уповноважити одного зі своїх співавторів діяти від їхнього імені та бути автором-кореспондентом, який відповідає за листування з редакційною командою журналу.
Автори можуть надати будь-якій третій стороні право вільно використовувати статтю за умови зазначення авторів та належного оформлення цитування.