ДОСЛІДЖЕННЯ КИСЛОТНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ СКЛАДНОГО ОКСИДНОГО КАТАЛІЗАТОРА 50%Cu3(PO4)2•50%Ni3(PO4)2
DOI:
https://doi.org/10.24144/2414-0260.2022.2.108-115Анотація
Синтезовано індивідуальні ортофосфати купруму (ІІ) та нікелю (ІІ) та розроблено нову методику синтезу й одержано нову складну каталітичну систему на їх основі типу xCu3(PO4)2×yNi3(PO4)2 - 50%Cu3(PO4)2∙50%Ni3(PO4)2, яка володіє прогнозованими оптимальними кислотними властивостями поверхні та відповідними активними центрами. Досліджені кислотні властивості поверхні одержаних індивідуальних фосфатів купруму (ІІ) та нікелю (II) і складних купрум-нікельфосфатних каталітичних систем та розподіл активних центрів на ній. Вивчено особливості впливу умов синтезу та температури на склад, структуру та кислотні властивості поверхні одержаних каталізаторів, а також природу і характер формування активних центрів різної сили. Встановлено, що прожарювання нової синтезованої купрум-нікельфосфатної каталітичної системи в досліджуваному інтервалі температур (120-700оС) дає змогу не тільки здійснити повну дегідратацію одержаного кристалогідрату, але й сприяє посту-повій зміні величини поверхневої кислотності. Це обумовлює формування на поверхні синтезо-ваної складної купрум-нікельфосфатної каталітичної системи 50%Cu3(PO4)2∙50%Ni3(PO4)2 кислотних активних центрів відповідної сили. Підтверджено промотуючу роль йонів нікелю Nі2+ в структурі купрумфосфатного каталізатора та встановлена наявність синергетичного ефекту обох вказаних фосфатів щодо величини кислотності в структурі синтезованої складної каталітичної системи. Одержано новий активний і дешевий кислотний складний каталізатор – 50%Cu3(PO4)2∙50%Ni3(PO4)2, який володіє необхідною структурою, оптимальними кислотними властивостями поверхні, відповідними активними центрами, тому може бути використаний для дослідження в хімічній промисловості в якості активного і ефективного каталізатору парціального окиснення вуглеводнів в цінні продукти.
Ключові слова: каталізатор; гетерогенний каталіз; фосфати; складні оксиди; окиснення; н-алкани; вуглеводні; етан; етилен.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензування
Стаття та будь-який пов’язаний з нею опублікований матеріал поширюється за ліцензією Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0)
Умови цієї ліцензії не впливають на права автора чи іншого творчого виконавця захищати цілісність і право власності на свою роботу.
Авторське право на макет журналу та обкладинки повністю належить ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Весь контент публікується добросовісно, і думки, висловлені авторами, є тільки їхніми та не обов’язково відображають точку зору ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Автори надають редакційно-видавничому відділу ДВНЗ "Ужгородський національний університет" ліцензію на публікацію статті та ідентифікують себе як першовидавця.
Авторське право
Авторські права на будь-яку статтю зберігаються за автором(ами).
Публікацію статті мають схвалити всі автори та відповідальні органи інститутів, в яких виконувалося дослідження, якщо такі є.
Автори можуть уповноважити одного зі своїх співавторів діяти від їхнього імені та бути автором-кореспондентом, який відповідає за листування з редакційною командою журналу.
Автори можуть надати будь-якій третій стороні право вільно використовувати статтю за умови зазначення авторів та належного оформлення цитування.