ЛЮМІНЕСЦЕНТНЕ ВИЗНАЧЕННЯ ФАВІПІРАВІРУ З ВИКОРИСТАННЯМ КОМПЛЕКСНОЇ СПОЛУКИ ЄВРОПІЮ (III)
DOI:
https://doi.org/10.24144/2414-0260.2021.1.58-64Анотація
Особливий інтерес в останні роки викликає можливість аналітичного застосування не тільки ефектів сенсибілізації люмінесценції іонів лантанідів, а й її гасіння або збільшення для непрямого визначення ряду лікарських препаратів. Фавіпіравір (ФАВ) – 6-фторо-3-гідроксипіразин-2-карбоксамід – пероральний противірусний засіб, схвалений для лікування грипу в Японії. Цей препарат є аналогом пуринових нуклеозидів, який діє як конкурентний інгібітор РНК-полімерази, необхідної для реплікації вірусу.
Фавіпіравір є здатним до утворення з іонами Eu(III) комплексної сполуки, в якій за рахунок внутрішньомолекулярного переносу енергії збудження від органічного ліганда на іон Eu(III) спостерігається досить незначна сенсибілізована люмінесценція останнього за рахунок дисіпаціїї енергії збудження з триплетного рівня (24390 см-1), яка не може бути використана для аналітичних цілей.
Розглянуто вплив деяких поверхнево-активних та донорно-активних-речовин на інтенсивность люмінесценції (Ілюм) комплексу Eu(III)–ФАВ. Встановлено, що тільки батофенантролін (БФ) значно збільшує Iлюм комплексу Eu(III)–ФАВ, приблизно у 10 разів, за рахунок більш ефективної внутрішньомолекулярної передачі енергії від батофенантроліну (18100 см-1) на рівень іонів європію (17300 см-1). Встановлено синергетичний ефект, який проявляється в комбінованій дії двох комплексів (Eu(III)–БФ і Eu(III)–ФАВ) і перевищує суму Ілюм кожного з них окремо. Виявлений синергізм обумовлений утворенням різнолігандного комплексу. Методом обмеженого логарифмування встановлено, що утворюється змішаний комплекс Eu(III)–БФ–ФАВ (1:1:1).
Показана можливість використання комплексної сполуки Eu(III)–БФ в якості нового люмінесцентного зонду для визначення фавіпіравіру. Інтенсивність люмінесценції є максимальною при рН 7,5 (уротропіновий буфер). Для аналітичних цілей було вибрано смугу збудження λзбуд = 315 нм. Виявлено, що введення різних кількостей фавіпіравіру в водні розчини комплексу Eu(III)–БФ викликає збільшення 4f-люмінесценції європію (III) (перехід 5D0→7F2, λеміс = 615 нм) та часу життя його збудженого стану.Калібрувальний графік лінієн у діапазоні концентрацій фавіпіравіру 0,5-10,0 мкг/мл. Розроблену методику валідовано за такими показниками: специфічність, лінійність, точність, межа кількісного визначення. Запропонована методика характеризується задовільними метрологічними характеристиками та простотою виконання та може бути рекомендована для визначення ФАВ в таблетках.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензування
Стаття та будь-який пов’язаний з нею опублікований матеріал поширюється за ліцензією Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0)
Умови цієї ліцензії не впливають на права автора чи іншого творчого виконавця захищати цілісність і право власності на свою роботу.
Авторське право на макет журналу та обкладинки повністю належить ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Весь контент публікується добросовісно, і думки, висловлені авторами, є тільки їхніми та не обов’язково відображають точку зору ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Автори надають РВВ ДВНЗ "Ужгородський національний університет" ліцензію на публікацію статті та ідентифікують себе як першовидавця.
Авторське право
Авторські права на будь-яку статтю зберігаються за автором(ами).
Публікацію статті мають схвалити всі автори та відповідальні органи інститутів, в яких виконувалося дослідження, якщо такі є.
Автори можуть уповноважити одного зі своїх співавторів діяти від їхнього імені та бути автором-кореспондентом, який відповідає за листування з редакційною командою журналу.
Автори можуть надати будь-якій третій стороні право вільно використовувати статтю за умови зазначення авторів та належного оформлення цитування.