СИНТЕЗ ТА АНТИМІКРОБНА АКТИВНІСТЬ СЕЛЕНО(МЕРКУРІЙ)ГАЛОГЕНОВМІСНИХ ПОХІДНИХ БЕНЗОТІАЗОЛУ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2414-0260.2023.1.39-44Анотація
Похідні бензотіазолу є достатньо добре досліджені як субстрати для одержання цілого ряду конденсованих та гібридних поліциклічних гетероциклів, які проявляють різноманітні біологічні активності, а саме проявляють протиракову, антимікробну, антиоксидантну активність, можуть використовуватися як антидіабетичні засоби, анальгетики, інгібітори вірусних інфекцій. В даній роботі досліджена можливість селено- та меркурій-індукованої циклізації 2-цинамілтіобензотіазолу та перспектива використання селено- та меркурій-вмісних похідних бензотіазолу як бактерицидних та фунгіцидних засобів. Встановлено, при реакції 2-цинамілтіобензотіазолу з діоксидом селену в бромоводневій кислоті в середовищі хлороформу відбувається нерегіоселективна селеноіндукована циклізація 2-цинамілтіобензотіазолу, яка приводить до утворення суміші селеновмісних регіоізомерів 4-феніл-3-(трибромо-l4-селаніл)-3,4-дигідро-2H-[1,3]тіазино[2,3-b][1,3]бензотіазолій броміду та 4,4-дибромо-3-[бромо(феніл)метил]-3,4-дигідро-2H-4l4-[1,4,3]тіаселеназино[2,3-b][1,3]бензотіазолій броміду. Натомість, при меркуріюванні 2-цинамілтіобензотіазолу меркурій (ІІ) хлоридом утворюється комплекс у співвідношенні 1:1. Експериментально визначені фунгібактерицидні властивості селено-, меркурій- та телуро-вмісних похідних бензотіазолу свідчать про перспективність їх використання як бактерицидних та протигрибкових засобів.
Ключові слова: 2-цинамілтіобензотіазол; тіазино[2,3-b][1,3]бензотіазолій; тіаселеназино[2,3-b][1,3]бензотіазолій; молекулярний комплекс; фунгібактерицидна активність.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензування
Стаття та будь-який пов’язаний з нею опублікований матеріал поширюється за ліцензією Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0)
Умови цієї ліцензії не впливають на права автора чи іншого творчого виконавця захищати цілісність і право власності на свою роботу.
Авторське право на макет журналу та обкладинки повністю належить ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Весь контент публікується добросовісно, і думки, висловлені авторами, є тільки їхніми та не обов’язково відображають точку зору ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Автори надають РВВ ДВНЗ "Ужгородський національний університет" ліцензію на публікацію статті та ідентифікують себе як першовидавця.
Авторське право
Авторські права на будь-яку статтю зберігаються за автором(ами).
Публікацію статті мають схвалити всі автори та відповідальні органи інститутів, в яких виконувалося дослідження, якщо такі є.
Автори можуть уповноважити одного зі своїх співавторів діяти від їхнього імені та бути автором-кореспондентом, який відповідає за листування з редакційною командою журналу.
Автори можуть надати будь-якій третій стороні право вільно використовувати статтю за умови зазначення авторів та належного оформлення цитування.