ЗМІНА NDVI-ІНДЕКСУ КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ ПРОТЯГОМ 2000-2022 РОКІВ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2414-0260.2023.1.62-67Анотація
Систематичний моніторинг Карпатського регіону необхідний для збереження його унікального природно-ресурсного потенціалу. Зручним та інформативним показником стану рослинного покриву є NDVI-індекс – Нормалізований Диференційний Вегетаційний Індекс, який розраховується на основі супутникових даних про поглинання та відбивання досліджуваною поверхнею червоного та ближнього інфрачервоного випромінювання.
Для дослідження динаміки значень вегетаційного індексу та стану рослинного покриву Карпатського регіону, завантажено та оброблено знімки космічних проектів Landsat 7 і 8 за 2000, 2013, 2020, 2021 та 2022 роки. Оптимальним показником для аналізу зміни стану рослинного покриву у просторі і часі є інтегральний індекс NDVIсер. Для 12-ти із 15-ти оброблених знімків найбільше значення інтегрального індексу NDVIсер=0,40-0,42 встановлено для полігону 1, що охоплює частину Закарпатської області. Найменші значення 0,13-0,16 встановлено для полігону 3, що покриває частини Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей. Розраховано значення площ ареалу, вкритих здоровою або густою рослинністю, для яких NDVI˃0,33. Максимальне значення такого показника встановлено для полігону 1 у 2021 році – 81,54%, мінімальне – 52,89% - для полігону 3 у 2013 році.
Ключові слова: Карпатський регіон; рослинний покрив; вегетаційний індекс; багатоспектральний аналіз; растр; екстент.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензування
Стаття та будь-який пов’язаний з нею опублікований матеріал поширюється за ліцензією Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0)
Умови цієї ліцензії не впливають на права автора чи іншого творчого виконавця захищати цілісність і право власності на свою роботу.
Авторське право на макет журналу та обкладинки повністю належить ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Весь контент публікується добросовісно, і думки, висловлені авторами, є тільки їхніми та не обов’язково відображають точку зору ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Автори надають редакційно-видавничому відділу ДВНЗ "Ужгородський національний університет" ліцензію на публікацію статті та ідентифікують себе як першовидавця.
Авторське право
Авторські права на будь-яку статтю зберігаються за автором(ами).
Публікацію статті мають схвалити всі автори та відповідальні органи інститутів, в яких виконувалося дослідження, якщо такі є.
Автори можуть уповноважити одного зі своїх співавторів діяти від їхнього імені та бути автором-кореспондентом, який відповідає за листування з редакційною командою журналу.
Автори можуть надати будь-якій третій стороні право вільно використовувати статтю за умови зазначення авторів та належного оформлення цитування.