СИНТЕЗ КВАТЕРНІЗОВАНОГО ТІАЗОЛОХІНАЗОЛІНІЙ ТРИЙОДИДУ ТА ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ ЯК АКТИВНОЇ РЕЧОВИНИ ПОТЕНЦІОМЕТРИЧНОГО СЕНСОРА
DOI:
https://doi.org/10.24144/2414-0260.2024.1.82-95Ключові слова:
тіазолохіназоліній трийодид; електрофільна внутрішньомолекулярна гетероциклізація; регіоселективність; потенціометрія; сенсор; вітамін С; титрування; аналіз соків; аналіз вітамінів.Анотація
Вперше синтезовано, виділено та ідентифіковано трийодид ангулярної будови 1,2,4,5-тетрагідро-4-етил-1-(йодометил)-1-метил-5-оксотіазоло[3,2-a]хіназолін-10-ію. Утворення трийодиду підтверджено елементним аналізом, а будову спектрами ЯМР які містять сигнали анельованого тіазолінового циклу. Проходження циклізації підтверджується зміною мультиплетності сигналів із синглетних (тіоетер) на дублетні (тіазол), а також зміщення в більш слабке поле спектру метильної групи з 1.83 м.ч. до 2.15 м.ч. Знайдено оптимальні умови реакції синтезу тіазолохіназоліній трийодиду з використанням двократного надлишку йоду в хлороформі протягом 24 годин за кімнатної температури з виходом 84%.
Отриманий продукт тіазолохіназоліній трийодид використано як активну речовину для ПВХ пластифікованого трийодид селективного потеніцометричого сенсора. Сенсор володів над-Нернстівським відгуком у 75 мВ/рС та межею 5 10-6 моль/л I3- та часом життя більше 4 місяців. Робочий діапазон рН сенсора лежить у межах рН 2-10, а час відгуку становить 15-30 с. Сенсор селективний до аніонів а також володіє чутливістю до молекулярного йоду та йодиду. Сенсор використано як індикаторний електрод для розробки методики прямого потенціометричного титрування аскорбінової кислоти розчином KI3 у інтенсивно забарвлених фруктових соках та вітамінних препаратах. Правильність розробленої методики підтверджено методом введено-знайдено та методом ВЕРХ.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ліцензування
Стаття та будь-який пов’язаний з нею опублікований матеріал поширюється за ліцензією Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0)
Умови цієї ліцензії не впливають на права автора чи іншого творчого виконавця захищати цілісність і право власності на свою роботу.
Авторське право на макет журналу та обкладинки повністю належить ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Весь контент публікується добросовісно, і думки, висловлені авторами, є тільки їхніми та не обов’язково відображають точку зору ДВНЗ "Ужгородський національний університет".
Автори надають редакційно-видавничому відділу ДВНЗ "Ужгородський національний університет" ліцензію на публікацію статті та ідентифікують себе як першовидавця.
Авторське право
Авторські права на будь-яку статтю зберігаються за автором(ами).
Публікацію статті мають схвалити всі автори та відповідальні органи інститутів, в яких виконувалося дослідження, якщо такі є.
Автори можуть уповноважити одного зі своїх співавторів діяти від їхнього імені та бути автором-кореспондентом, який відповідає за листування з редакційною командою журналу.
Автори можуть надати будь-якій третій стороні право вільно використовувати статтю за умови зазначення авторів та належного оформлення цитування.