СИНТЕЗ ТІАЗОЛОХІНАЗОЛІНАРИЛТЕЛУРИДУ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2414-0260.2022.1.78-83Анотація
Симетричні та несиметричні халькогеніди органічної природи є класом елементорганічних сполук, які широко використовують як проміжні синтетичні продукти в ряді органічних реакцій, як ліганди в хімії координаційних сполук, володіють широким спектром біологічної активності. В хімії телурорганічних сполук особливе місце займають диарилтелуриди, які мають важливе синтетичне значення для утворення нових вуглець-вуглецевих зв'язків. Синтез нових представників даного класу телуровмісних сполук є актуальним завданням.
Одним із основних методів одержання диарилтелуридів є взаємодія арилборонових кислот з диарилдителуридами за наявності різних металовмісних каталізаторів або мікрохвильового випромінювання. В даній роботі розглянуто спосіб одержання несиметричних телуридів реакцією відновлення натрій сульфітом солей тіазолохіназолінарил дихлоротелуридів без використання каталізаторів.
Встановлено, що реакція гідрохлориду 2-((дихлоро(4-метоксифеніл)-4-теланіл)метил)-2,3-дигідро-5H-тіазоло[2,3-b]хіназолін-5-oну з трикратним надлишком натрій сульфіту призводить до утворення 2-(((4-метоксифеніл)теланіл)метил)-2,3-дигідро-5H-тіазоло[2,3-b]хіназолін-5-oну. Слід відмітити, що при відновленні не розщеплюється зв'язок Те–С. При аналізі спектральних даних сигнали протонів тіазольного циклу та екзоциклічного арилтелурового фрагменту зазнають сильнопольного зміщення.
Таким чином, в результаті реакції відновлення гідрохлориду 2-((дихлоро(4-метоксифеніл)-4-теланіл)метил)-2,3-дигідро-5H-тіазоло[2,3-b]хіназолін-5-oну отримано біологічно перспективний та придатний для подальшої функціалізації телурид.